Dil Seçimi

Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi (LHD) Savaş Yönetim Sistemi Donanım Birimleri

Proje, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ihtiyacına binaen Ege, Akdeniz ve Karadeniz'de asgari 1 (bir) tabur büyüklüğündeki bir kuvveti ana üs desteği gerektirmeksizin, kendi lojistik desteği ile kriz bölgesine intikal ettirebilecek Havuzlu Çıkarma Gemisinin (Çıkarma/Amfibi Araçları ile birlikte) tedarik edilmesini kapsamaktadır.

Söz konusu Çıkarma Gemisi; Araç ve personel taşıma kapasitesi, komuta kontrol kabiliyetleri, gündüz ve gece helikopter harekatı yapma kabiliyeti ve kapsamlı sağlık hizmetleri imkanı ile Türkiye'nin deniz gücünün dünya denizlerinde temsiline katkı sağlanması ve gerektiğinde bünyesinde yer alan tam teşekküllü hastane ve ameliyathane imkanı sayesinde doğal afet yardımı, insani yardım ve mülteci tahliye harekatları kapsamında tıbbi destek sağlayacaktır.

Bu kapsamda, SSM ile SEDEF Gemi İnşaatı A.Ş. ile başlatılan sözleşme görüşmeleri tamamlanmış ve 1 Haziran 2015 tarihinde Havuzlu Çıkarma Gemisi Sözleşmesi imzalanmıştır. LHD platformu Savaş Sistemleri ASELSAN ve HAVELSAN İş Ortaklığı tarafından geliştirilecektir. Savaş Yönetim Sistemleri Donanım/Yazılım Birimleri Ana Entegratörü olan HAVELSAN A.Ş ile YALTES A.Ş arasında imzalanan sözleşmeye istinaden YALTES, HAVELSAN'ın SYS Donanım Birimleri alt yüklenicisi olarak görev almaktadır.

Projenin Güncel Durumu: Ön tasarım çalışmaları devam etmektedir.

Proje Yöneticisi: Buğra Ünalmış bugra.unalmis@yaltes.com