Dil Seçimi

Komuta Karar Destek Sistemleri

YALTES, deniz platformlarında, Savaş Yönetim Sistemi ile Platform Kontrol ve İzleme Sistemi arasında bilgi akışını sağlayarak, platform hasarı ve savaş sistemleri elverişliği gibi hazırlık durumlarındaki değişikliklere bağlı fonksiyonların değerlendirilmesi metoduyla, gemi dahili savaş organizasyonu bağlamında komuta heyetine alternatif hareket tarzları sunacak bir Entegre Karar Destek Sistemi çözümü üzerinde çalışmaktadır.

Bu çözüm sayesinde savaş şartlarında geminin hasar alması durumunda, yara savunma durumu ve savaş sistemlerindeki zafiyetin, dolayısıyla harbe hazır sistemlerin elverişliğine bağlı olarak, Savaş Yönetim Sisteminin sunduğu mevcut taktik harekat durumu çerçevesinde, geminin uygulayabileceği muhtemel hareket tarzları konusunda, Komuta Makamının kararına esas alternatifleri sunacaktır.

Bu çalışma bağlamında ayrıca, geminin yürüttüğü role görevlerine bağlı olarak karşılaşabileceği Denize Adam Düştü, Yangın ve Torpido Karşı Tedbirleri v.b. emercensi durumlar için de otomatik Standard Harekat Yöntemleri (SOPs) sağlanabilecektir.